İnsan Qardaşlığı və Azərbaycan Dövlətçilik Modeli
2026-cı il fevralın 4-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin paytaxtı Əbu-Dabi şəhərində keçirilən “Zayed İnsan Qardaşlığı Mükafatı”nın təqdimolunma mərasimində tarixi çıxış etmişdir. Bu çıxış yalnız mükafat təqdimatı üçün səsləndirilmiş rəsmi nitq deyil, eyni zamanda Azərbaycanın multikultural dövlətçilik modelinin, humanitar diplomatiyasının və qlobal məsuliyyət anlayışının ən yüksək səviyyədə təqdimatı olmuşdur.
“Zayed İnsan Qardaşlığı Mükafatı” dünya miqyasında sülhün, dialoqun və insan ləyaqətinin qorunmasının simvolu olaraq tanınır. Prezident İlham Əliyevin bu mükafata layiq görülməsi Azərbaycanın multikultural dövlətçilik modelinin, insan ləyaqətinə və sülhə verdiyi töhfənin beynəlxalq səviyyədə etirafı, eyni zamanda Azərbaycan diplomatiyasının parlaq nailiyyətidir.
Dövlət başçısı çıxışında müasir dünyanın çoxşaxəli çağırışlarını ön plana çəkmişdir. Artan regional münaqişələr, ideoloji qarşıdurmalar, radikalizm və nifrət ideologiyalarının yayılması insan qardaşlığı və qarşılıqlı hörmət anlayışlarını qlobal gündəliyin mərkəzinə çıxarmışdır. Prezident İlham Əliyev vurğulamışdır ki, xalqlar və mədəniyyətlər arasında qarşılıqlı hörmət olmadan davamlı sülh təmin edilə bilməz. İnsan qardaşlığı yalnız mənəvi çağırış deyil, həm də beynəlxalq sabitliyin strateji əsaslarından biridir.
Azərbaycanın multikulturalizm siyasəti çıxışın mərkəzində dayanmışdır. Dövlət başçısı bildirmişdir ki, Azərbaycan əsrlər boyu müxtəlif dinlərin, etnik qrupların və mədəniyyətlərin birgə, dinc şəkildə yaşadığı məkandır. Bu tarixi ənənə müasir dövrdə dövlət siyasətinin ayrılmaz hissəsinə çevrilmişdir. Ölkəmizdə dini və milli ayrı-seçkiliyin yolverilməzliyi, ibadət yerlərinin qorunması və dini icmalar arasında bərabərliyin təmin olunması bu siyasətin praktik nümunələridir.
Dövlət başçısı çıxışında insan qardaşlığı ideyasının qlobal siyasi ölçüsünü də xüsusi vurğulamışdır. O bildirmişdir ki, ekstremizm və nifrət ideologiyalarına qarşı mübarizə yalnız inzibati tədbirlərlə məhdudlaşa bilməz; bu təhlükələrin aradan qaldırılması üçün mədəniyyətlərarası dialoq, təhsil və humanist dəyərlərin təşviqi həlledici rol oynayır. Azərbaycanın təşəbbüsü ilə həyata keçirilən Bakı Prosesi və beynəlxalq forumlar məhz bu yanaşmanın real nümunəsidir.
Əbu-Dabidə keçirilən təqdimetmə mərasimi Azərbaycanın beynəlxalq humanitar diplomatiyasının uğurlarını nümayiş etdirmişdir. Azərbaycan öz multikultural modelini və tolerantlıq ənənələrini dünyaya təqdim etməklə, qlobal həmrəyliyin təşviqində nümunəvi rol oynayır. Prezident İlham Əliyevin nitqi beynəlxalq auditoriyaya açıq və aydın mesaj vermişdir: Azərbaycan sülhün, dialoqun və insan ləyaqətinin etibarlı daşıyıcısıdır.
Eyni zamanda, bu mərasim Azərbaycan ilə Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri arasında mövcud dostluq və strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin yüksək səviyyəsini nümayiş etdirmişdir. Prezident İlham Əliyevin çıxışı iki ölkə arasında ortaq mənəvi dəyərlərə, qarşılıqlı hörmət və etimada əsaslanan əməkdaşlığın daha da möhkəmlənəcəyinə dair aydın mesaj olmuşdur. Bu münasibətlər təkcə ikitərəfli deyil, regionlararası dialoq və sabitliyin təşviqi baxımından da böyük əhəmiyyət kəsb edir.
Prezident İlham Əliyev çıxışında xüsusilə vurğulamışdır ki, insan qardaşlığı ideyasının qorunması yalnız dövlətlərin deyil, bütün bəşəriyyətin ortaq məsuliyyətidir. Qlobal problemlərin həlli kollektiv səylər, qarşılıqlı anlaşma və dialoq tələb edir. Azərbaycanın mövqeyi aydındır: sülh, ədalət və insan ləyaqəti beynəlxalq siyasətin əsas prioritetləridir.
Nitqin əsas ideyası Azərbaycanın beynəlxalq humanitar prinsiplərinə sadiqliyi və qarşılıqlı hörmət, mədəniyyətlərarası dialoq və bəşəri həmrəylik əsasında qlobal sülh və sabitliyin təmin olunmasına verdiyi töhfəni əks etdirir.
Nəticə etibarilə, Prezident İlham Əliyevin 4 fevral 2026-cı ildə Əbu-Dabidə “Zayed İnsan Qardaşlığı Mükafatı”nın təqdimolunma mərasimində etdiyi çıxış Azərbaycanın multikultural dövlətçilik modelinin, humanitar siyasətinin və qlobal həmrəyliyə verdiyi töhfələrin beynəlxalq səviyyədə yüksək qiymətləndirildiyini nümayiş etdirir. Bu çıxış Azərbaycanın güclü, prinsipial və humanist dövlət kimi beynəlxalq ictimaiyyət qarşısında mövqeyini daha da möhkəmləndirmişdir və həm rəsmi nəşrlər, həm də sayt və qəzet oxucuları üçün nüfuzlu mətn kimi qiymətləndirilir.