Əbu-Dabidə Qlobal Enerji Səmərəliliyi Alyansının ilk iclası keçirilib
Qlobal Enerji Səmərəliliyi Alyansı (GEEA) ilk iclasını Əbu-Dabidə - 2026-cı il Ümumdünya Hökumətlər Sammitində (WGS) keçirib.
AZƏRTAC rəsmi WAM agentliyinə istinadla xəbər verir ki, BƏƏ-nin enerji və infrastruktur naziri, GEEA-nın prezidenti Süheyl Məhəmməd Əl-Mazrui üzv dövlətləri təmsil edən nazirləri, beynəlxalq təşkilatların, özəl sektorun və maliyyə qurumlarının nümayəndələrini bir araya gətirən iclasa sədrlik edib. Bu iclas enerji səmərəliliyi üzrə beynəlxalq əməkdaşlığın yeni mərhələsinə doğru strateji addım olub.
İclasda GEEA-nın Nizamnaməsinin təqdimatı keçirilib. Nizamnaməyə əsasən, üzv dövlətlər Alyansın hədəfləri, o cümlədən enerji səmərəliliyinin qlobal artım tempinin 2030-cu ilə qədər ildə 4 faizi keçməsini ikiqat artırmaqla bağlı öhdəlik götürürlər. Bu, beynəlxalq iqlim öhdəlikləri ilə uyğun gəlir və tullantıların azaldılmasının sürətləndirilməsinə, resursların səmərəliliyinin artırılmasına töhfə verir, həmçinin enerji səmərəliliyini cari onillikdə maddi iqlim və iqtisadi fayda əldə etməyin ən təsirli və ən sürətli yollarından biri kimi təqdim edir.
İştirakçılar, həmçinin Alyansın strategiyasının və onun nizamnaməsinin geniş konturlarını, o cümlədən öhdəliklərdən praktik həyata keçidi təmin edən inteqrasiya olunmuş və tətbiq edilə bilən iş planlarının hazırlanmasına yönəlmiş köməkçi komitələrin yaradılmasını müzakirə ediblər.
Müzakirələr zamanı milli və beynəlxalq səylər arasında siyasət uyğunluğu, idarəetmə mexanizmləri, təsirin ölçülməsi, məlumat və təcrübə mübadiləsi məsələləri də müzakirə olunub.
Görüşdə, həmçinin GEEA-nın rəqəmsal platforması olan “GEEA.AE”nin istifadəyə verilməsi də qeyd olunub. Bu platforma üzv dövlətlər arasında enerji səmərəliliyi siyasəti, hökumət layihələri və investisiya imkanları üzrə təcrübə mübadiləsi üçün ilk interaktiv mərkəz olmaqla yanaşı, üzvlər tərəfindən təklif olunan texnologiyaları və innovativ həlləri nümayiş etdirmək üzrə platforma da təqdim edir.
“Qlobal enerji sistemi binalar sənaye və nəqliyyat sektorunda səmərəsiz enerji istifadəsi səbəbindən hər il 2 trilyon ABŞ dollarından çox israf edir. Bu itkilər maliyyə ölçüsündən çox kənara çıxır və məhsuldarlığın itirilməsinə, qarşısı alına bilən emissiyalara və əldən verilmiş inkişaf imkanlarına çevrilir. Bu, BƏƏ-nin tətbiq və kollektiv fəaliyyət vasitəsilə liderlik yanaşmasını əks etdirən GEEA-nın əhəmiyyətini vurğulayır”, - deyə Əl Mazrui bildirib.
O izah edib ki, dünya enerji səmərəliliyi həllərinin çatışmazlığından deyil, əksinə, aydın tətbiq boşluğundan əziyyət çəkir. Qlobal enerji səmərəliliyinin artırılması tempi hər il 2 faizdən aşağı olaraq qalır, iqlim məqsədlərinə çatmaq və xalis sıfıra nail olmaq isə bu tempi ildə 4 faizdən çox rəqəmə çatdırmağı tələb edir.
BƏƏ 2025-ci il Ümumdünya Hökumətlər Sammiti zamanı yüksəksəviyyəli dəyirmi masada Alyansın fəaliyyətə başladığını elan etmişdi. Dəyirmi masada bir sıra ölkələrin, beynəlxalq təşkilatların, özəl sektor qurumlarının və maliyyə qurumlarının nümayəndələrinin iştirakı ilə Alyansın ümumi çərçivəsi müzakirə edilmişdi.
Belçikanın Brüssel şəhərində keçirilən 10-cu Qlobal Enerji Səmərəliliyi Konfransı zamanı BƏƏ növbəti üç il üçün Alyansın sədrliyini rəsmi olaraq öz üzərinə götürüb.