YAP Tərtər rayon təşkilatının sədri
Möhtərəm  Prezidentimiz cənab   İlham Əliyevin “Azərbaycanın yeni rəqəmsal arxitekturası” adlı vahid fəaliyyət planına həsr olunmuş müşavirədə çıxışı ölkəmizin rəqəmsal transformasiya prosesində yeni mərhələnin başlandığını nümayiş etdirdi. Dövlət başçısının bu istiqamətdə irəli sürdüyü strateji yanaşma Azərbaycanın müasir çağırışlara adekvat cavab vermək, idarəetməni daha çevik və şəffaf etmək, iqtisadiyyatı şaxələndirmək və vətəndaş məmnunluğunu artırmaq məqsədlərinə xidmət edir.
Cənab Prezident çıxışında vurğuladı ki, rəqəmsallaşma artıq seçim deyil, zərurətdir. Müasir dünyada rəqabət qabiliyyətli iqtisadiyyat qurmaq üçün informasiya texnologiyalarının tətbiqi, süni intellektin, böyük verilənlər bazasının və rəqəmsal platformaların geniş istifadəsi əsas şərtlərdən biridir. Bu baxımdan “Azərbaycanın yeni rəqəmsal arxitekturası” vahid fəaliyyət planı dövlət idarəçiliyində, iqtisadiyyatda və sosial sahədə rəqəmsal inteqrasiyanı təmin edən kompleks sənəd kimi qiymətləndirilir. Prezident vurğuladı ki, bütün dövlət qurumları bu plana uyğun fəaliyyət göstərməli, məlumat bazaları arasında inteqrasiya təmin edilməli və paralel sistemlər aradan qaldırılmalıdır.
Dövlət başçısı qeyd etdi ki, rəqəmsal həllər korrupsiya risklərini minimuma endirir, insan amilini azaldır və xidmət keyfiyyətini artırır. Bu isə vətəndaş məmnunluğunu yüksəldir və dövlətə inamı daha da möhkəmləndirir.
Cənab Prezident çıxışında rəqəmsal iqtisadiyyatın inkişafının qeyri-neft sektorunun genişlənməsində mühüm rol oynadığını vurğuladı. Xüsusilə rəqəmsal sahibkarlığın təşviqi, elektron ticarətin genişləndirilməsi və rəqəmsal ödəniş sistemlərinin inkişafı iqtisadi dövriyyənin şəffaflaşmasına və genişlənməsinə xidmət edir.
Prezident çıxışında süni intellekt texnologiyalarının tətbiqinə də toxundu. O qeyd etdi ki, süni intellekt dövlət idarəçiliyində qərar qəbuletmə prosesini sürətləndirə və optimallaşdıra bilər. Eyni zamanda, səhiyyə, təhsil, nəqliyyat və kənd təsərrüfatı kimi sahələrdə rəqəmsal həllərin tətbiqi məhsuldarlığın artmasına səbəb olacaq.
Dövlət başçısı bildirdi ki, Azərbaycan gələcəyin texnologiyalarını yalnız istehlak edən deyil, həm də yaradan ölkələr sırasında olmalıdır. Bu məqsədlə yerli kadr potensialının gücləndirilməsi və beynəlxalq əməkdaşlığın genişləndirilməsi vacibdir.
Yeni rəqəmsal arxitektura Azərbaycanın gələcəyini daha dayanıqlı, innovativ və güclü dövlət kimi formalaşdırmağa xidmət edəcək.