Azərbaycan–Serbiya əməkdaşlığı regionlararası tərəfdaşlığın uğurlu modelidir
15 fevral tarixində Belqradda keçirilən yüksək səviyyəli görüş Azərbaycan–Serbiya münasibətlərində yeni mərhələnin başlanğıcı kimi dəyərləndirilir. İlham Əliyev və Aleksandr Vuçiç mətbuata bəyanatlarla çıxış edərək iki ölkə arasında əməkdaşlığın strateji xarakter daşıdığını bir daha təsdiqlədilər. Lakin bu görüşü xüsusi edən əsas məqam Azərbaycanın Serbiyaya böyük həcmdə sərmayə yatırmağa hazır olması barədə verilən açıq və konkret mesaj idi.
Prezident İlham Əliyev çıxışında vurğuladı ki, Azərbaycan bu gün regionun əsas investisiya və enerji mərkəzlərindən biridir. İllər ərzində formalaşmış güclü iqtisadi potensial, valyuta ehtiyatları və sabit maliyyə sistemi ölkəmizə xarici bazarlarda genişmiqyaslı layihələr həyata keçirmək imkanı verir. Serbiya isə Balkan regionunda mühüm strateji mövqeyə malik, Avropa ilə iqtisadi inteqrasiyanı sürətləndirən və sabit inkişaf nümayiş etdirən dövlətdir.
Bu kontekstdə Azərbaycanın Serbiyaya sərmayə qoymaq niyyəti sırf iqtisadi addım deyil, həm də siyasi və strateji tərəfdaşlığın dərinləşməsinə xidmət edən mühüm qərardır. Energetika sahəsi əməkdaşlığın əsas istiqamətlərindən biri kimi ön plana çıxır. Azərbaycan artıq Avropanın enerji təhlükəsizliyində mühüm rol oynayır və qaz ixracını genişləndirir. Serbiya üçün də enerji mənbələrinin şaxələndirilməsi prioritet məsələdir. Bu baxımdan qarşılıqlı maraqlar üst-üstə düşür.
Bununla yanaşı, infrastruktur, sənaye, kənd təsərrüfatı, nəqliyyat-logistika və alternativ enerji sahələri də potensial investisiya istiqamətləri kimi qiymətləndirilir. Azərbaycanın dövlət və özəl sektoru üçün Serbiya yeni imkanlar bazarıdır. Eyni zamanda, bu sərmayələr Balkan regionunda Azərbaycanın iqtisadi mövqelərini möhkəmləndirəcək.
Prezidentlərin bəyanatlarından aydın oldu ki, iki ölkə arasında münasibətlər yalnız iqtisadi maraqlarla məhdudlaşmır. Azərbaycan və Serbiya beynəlxalq təşkilatlarda da bir-birinin ərazi bütövlüyünü və suverenliyini dəstəkləyir. Bu prinsipial mövqe tərəfdaşlığın möhkəm siyasi təməl üzərində qurulduğunu göstərir.
Azərbaycanın Serbiyaya böyük həcmdə sərmayə yatırmaq niyyəti eyni zamanda ölkəmizin qlobal iqtisadi aktor kimi artan rolunun göstəricisidir. Bu addım sübut edir ki, Azərbaycan artıq təkcə investisiya cəlb edən deyil, həm də xaricdə iri layihələr reallaşdıran ölkədir.
Beləliklə, 15 fevral görüşü iki dost və tərəfdaş ölkə arasında münasibətlərin yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyduğunu nümayiş etdirdi. Dövlətlər arasında imzalanan konkret layihələr və müqavilələr bu strateji niyyətləri real iqtisadi nəticələrə çevirəcək. Azərbaycan–Serbiya əməkdaşlığı isə regionlararası tərəfdaşlığın uğurlu modeli kimi daha da möhkəmlənəcək.