Humanitar dəyərlər müstəvisində Azərbaycanın beynəlxalq mövqeyi
Dünya siyasətində gərginliklərin artdığı, geosiyasi qarşıdurmaların daha mürəkkəb xarakter aldığı indiki mərhələdə dövlətlərin xarici siyasətində humanitar dəyərlərə istinad etməsi xüsusi önəm daşıyır. Bu baxımdan Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Əbu-Dabidə keçirilən “Zayed İnsan Qardaşlığı Mükafatı”nın təqdimat mərasimində səsləndirdiyi fikirlər müasir beynəlxalq gündəmin mühüm aspektlərinə toxunmaqla yanaşı, ölkəmizin qlobal məsuliyyətini aydın şəkildə ortaya qoyur.
Prezident İlham Əliyev çıxışında diqqəti ona yönəldib ki, davamlı sülh və təhlükəsizlik yalnız siyasi və hərbi alətlər hesabına təmin edilə bilməz. Humanitar prinsiplər, mənəvi dəyərlər və insan həmrəyliyi beynəlxalq münasibətlər sisteminin vacib dayaqlarından biri olmalıdır. Bu yanaşma Azərbaycanın xarici siyasət kursunda formalaşan yeni fəlsəfəni əks etdirir və ölkəmizin beynəlxalq münasibətlərdə daha geniş məsuliyyət daşıdığını göstərir.
Dövlət başçısı çıxışında “Zayed İnsan Qardaşlığı Mükafatı”nın mahiyyətinə toxunaraq, bu təşəbbüsün qlobal miqyasda parçalanma və qarşıdurma meyillərinə qarşı mühüm ideoloji platforma olduğunu vurğulayıb. Mədəni və dini zəmində gərginliklərin artdığı bir dövrdə bu kimi təşəbbüslər qarşılıqlı anlaşmanı təşviq edən təsirli vasitə kimi çıxış edir. Azərbaycanın bu platformada iştirakı isə ölkəmizin humanitar diplomatiya sahəsində artan rolunu nümayiş etdirir.
Çıxışda Azərbaycanın multikultural dəyərlərə əsaslanan inkişaf modeli də xüsusi yer tutub. Prezident İlham Əliyev tolerantlıq və birgəyaşayış ənənələrini yalnız daxili sabitliyin elementi kimi deyil, eyni zamanda beynəlxalq əməkdaşlıq üçün uğurlu təcrübə nümunəsi kimi təqdim edib. Bu, Azərbaycanın qlobal dəyərlər sistemində passiv müşahidəçi deyil, fəal təşəbbüskar kimi çıxış etdiyini göstərir.
Xüsusi diqqət çəkən məqamlardan biri insan qardaşlığı anlayışının beynəlxalq təhlükəsizlik kontekstində təqdim olunmasıdır. Dövlətimizin başçısının vurğuladığı kimi, uzunmüddətli sabitlik təkcə güc balansı və siyasi razılaşmalar üzərində deyil, qarşılıqlı etimad və mənəvi məsuliyyət əsasında formalaşmalıdır. Bu yanaşma Azərbaycanın beynəlxalq münasibətlərdə daha inklüziv və normativ mövqeyə üstünlük verdiyini təsdiqləyir.
Prezident İlham Əliyev çıxışında Azərbaycan ilə Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri arasında münasibətlərə də toxunaraq, bu əməkdaşlığı regionlararası dialoqun uğurlu nümunəsi kimi dəyərləndirib. Humanitar və mədəni sahələrdə əməkdaşlığın ön plana çəkilməsi iki ölkənin beynəlxalq gündəmdə oxşar dəyərlərə əsaslandığını göstərir.
Nəticə etibarilə, Əbu-Dabidə səsləndirilən fikirlər Azərbaycanın xarici siyasətinin humanitar ölçülərini aydın şəkildə ortaya qoyur. Bu çıxış sübut edir ki, Azərbaycan beynəlxalq arenada yalnız milli maraqlara söykənən deyil, eyni zamanda dəyərlərə əsaslanan, məsuliyyətli və proqnozlaşdırılan dövlət kimi çıxış edir.