Prezident İlham Əliyev və Vitse-prezident Ceyms Devid Vensin Bakı görüşünün strateji əhəmiyyəti
Azərbaycanın xarici siyasətində mühüm hadisələrdən biri kimi yadda qalan ABŞ Vitse-prezidenti Ceyms Devid Vensin Bakıya rəsmi səfəri, iki ölkə arasındakı münasibətlərin keyfiyyətcə yeni müstəviyə keçdiyini nümayiş etdirdi. Prezident İlham Əliyevin səfər çərçivəsində mətbuata verdiyi geniş bəyanat həm regionun gələcəyi, həm də qlobal enerji təhlükəsizliyi baxımından taleyüklü mesajlarla zəngin idi. Dövlət başçısı öz çıxışında Azərbaycanın müstəqil xarici siyasət kursunu, ərazi bütövlüyünün tam bərpasından sonra yaranmış yeni reallıqları və ABŞ ilə tərəfdaşlığın perspektivlərini dəqiq ştrixlərlə diqqətə çatdırdı. Prezident İlham Əliyev bəyanatında ilk növbədə Cənubi Qafqazda sülh və sabitlik məsələlərinə toxunaraq bildirdi ki, Azərbaycan artıq regionda münaqişə tərəfi deyil, quruculuq və inteqrasiya tərəfdarı kimi çıxış edir. O vurğuladı ki, ABŞ-ın yeni administrasiyasının Cənubi Qafqazdakı proseslərə praqmatik və balanslı yanaşması sülh sazişinin imzalanması prosesini sürətləndirə bilər. Prezident qeyd etdi ki, Azərbaycan Ermənistanla münasibətlərin normallaşması üçün bütün lazımi addımları atıb və indi əsas məsələ beynəlxalq hüquq normaları çərçivəsində qarşılıqlı tanınma və gələcəyə baxmaqdır. Vitse-prezident Vensin səfəri bu kontekstdə ABŞ-ın bölgədəki yeni geosiyasi konfiqurasiyanı qəbul etməsinin və Azərbaycanın liderlik roluna verdiyi önəmin göstəricisi kimi qiymətləndirildi. Enerji təhlükəsizliyi məsələsi bəyanatın ana xəttini təşkil edirdi. İlham Əliyev Azərbaycanın Avropanın enerji xəritəsini dəyişən layihələrindən bəhs edərək, ABŞ-ın bu sahədəki davamlı dəstəyini yüksək qiymətləndirdiyini bildirdi. Xüsusilə "yaşıl enerji" keçidi və Xəzər dənizinin bərpa olunan enerji potensialının reallaşdırılması istiqamətindəki planlar diqqət mərkəzində idi. Prezident qeyd etdi ki, Azərbaycan təkcə təbii qaz tədarükçüsü deyil, həm də gələcəyin təmiz enerji qovşağına çevrilməkdədir. Ceyms Devid Vensin bu proseslərdə Amerikanın investisiya və texnoloji dəstəyini ifadə etməsi, iki ölkə arasındakı iqtisadi bağların daha da dərinləşəcəyinə işarə idi. Dövlət başçısı həmçinin beynəlxalq nəqliyyat dəhlizlərinin, xüsusilə Orta Dəhlizin inkişafı barədə danışarkən bildirdi ki, Azərbaycan Şərqlə Qərb arasında ən qısa və təhlükəsiz qovşaq rolunu oynayır. Bu dəhliz təkcə iqtisadi qazanc deyil, həm də qlobal logistik təhlükəsizlik deməkdir. Prezident İlham Əliyevin bəyanatında səslənən ən önəmli məqamlardan biri də Azərbaycanın suverenliyinə və daxili işlərinə müdaxilə edilməməsi şərti ilə qurulan bərabərhüquqlu tərəfdaşlıq vurğusu idi. O qeyd etdi ki, Bakı və Vaşinqton arasında qarşılıqlı etimada əsaslanan dialoq regional problemlərin həllində həlledici rol oynaya bilər. Yekunda Prezident İlham Əliyev əminliyini ifadə etdi ki, bu səfər ABŞ-Azərbaycan əlaqələrində yeni bir səhifə açır. Bu səhifə təkcə neft-qaz əməkdaşlığı ilə məhdudlaşmır, həm də yüksək texnologiyalar, kənd təsərrüfatı və təhlükəsizlik sahələrini əhatə edir. Vitse-prezident Vensin səfəri və aparılan müzakirələr göstərdi ki, Azərbaycanın bölgədəki güclü mövqeyi və apardığı müstəqil siyasət dünya gücləri tərəfindən qəbul edilən və hörmətlə qarşılanan bir reallıqdır. Bu bəyanat həm də dünyaya mesaj idi: Azərbaycan sülhə, inkişafa və strateji tərəfdaşlığa hazırdır.