Ana səhifə / Arxiv / İlham Əliyevin modern idarəetmə fəlsəfəsi. Yeni texnologiyalar və dövlət siyasəti
İlham Əliyevin modern idarəetmə fəlsəfəsi. Yeni texnologiyalar və dövlət siyasəti
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin “Azərbaycanın yeni rəqəmsal arxitekturası” adlı vahid fəaliyyət planına həsr olunmuş müşavirədə çıxışı ölkəmizin gələcək inkişaf modelini müəyyən edən mühüm strateji sənəd kimi qiymətləndirilir. Bu çıxış yalnız texnoloji yeniliklərin tətbiqi ilə bağlı deyil, həm də dövlət idarəçiliyinin çevikliyi, şəffaflığı və vətəndaş məmnunluğunun artırılması istiqamətində yeni mərhələnin başlanğıcını ifadə edir.
Prezident İlham Əliyev çıxışında qeyd etmişdir ki, müasir dövrdə rəqəmsallaşma iqtisadi inkişafın, milli təhlükəsizliyin və sosial rifahın əsas dayaqlarından biridir. Dünyada gedən sürətli texnoloji dəyişikliklər fonunda Azərbaycan da rəqəmsal transformasiyanı dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biri kimi müəyyən edib. Yeni rəqəmsal arxitektura: dövlət xidmətlərinin tam elektronlaşdırılmasını, məlumat bazalarının inteqrasiyasını, süni intellekt texnologiyalarının tətbiqini, kibertəhlükəsizliyin gücləndirilməsini, rəqəmsal iqtisadiyyatın genişləndirilməsini nəzərdə tutur.
Müşavirədə vurğulanmış əsas məqamlardan biri dövlət xidmətlərinin daha əlçatan və şəffaf olmasıdır. Rəqəmsal platformaların genişləndirilməsi: bürokratik maneələri azaldacaq, korrupsiya risklərini minimuma endirəcək, xidmətlərin göstərilmə müddətini qısaldacaq. Prezident qeyd edib ki, vətəndaş məmnunluğu dövlət siyasətinin mərkəzində dayanır və rəqəmsallaşma bu məqsədə çatmaq üçün ən effektiv vasitələrdən biridir.
Yeni fəaliyyət planı Azərbaycanın qeyri-neft sektorunun inkişafında rəqəmsal iqtisadiyyatın rolunu artırmağı hədəfləyir. Bu çərçivədə: startap ekosisteminin gücləndirilməsi, innovasiya mərkəzlərinin yaradılması, texnologiya parklarının inkişafı, rəqəmsal sahibkarlığın təşviqi əsas prioritetlər sırasındadır.
Rəqəmsal texnologiyaların tətbiqi yeni iş yerlərinin yaradılmasına, gənclərin innovativ fəaliyyətə cəlb olunmasına və ölkənin qlobal rəqabət qabiliyyətinin artmasına xidmət edəcək.
Prezident İlham Əliyev çıxışında kibertəhlükəsizliyin təmin edilməsini xüsusi vurğulamışdır. Rəqəmsal infrastrukturun genişlənməsi ilə paralel olaraq: dövlət informasiya sistemlərinin qorunması, milli kibertəhlükəsizlik strategiyasınıngücləndirilməsi, rəqəmsal suverenliyin təmin edilməsi əsas vəzifələr kimi müəyyən edilib.Bu tədbirlər ölkənin informasiya məkanının təhlükəsizliyini qorumağa yönəlib. Yeni rəqəmsal arxitektura yalnız paytaxtla məhdudlaşmır. Çıxışda regionların rəqəmsal inkişafı, kənd yerlərində internet infrastrukturunun yaxşılaşdırılması və rəqəmsal xidmətlərin bütün vətəndaşlar üçün əlçatanlığının təmin edilməsi xüsusi yer tutub.
Bu yanaşma: regionlararası fərqlərin azalmasına, sosial inklüzivliyin artmasına, rəqəmsal bərabərliyin təmin olunmasına xidmət edəcək.
Prezident İlham Əliyevin təqdim etdiyi “Azərbaycanın yeni rəqəmsal arxitekturası” vahid fəaliyyət planı ölkənin uzunmüddətli inkişaf strategiyasının mühüm tərkib hissəsidir. Bu təşəbbüs Azərbaycanın: innovativ, texnoloji cəhətdən inkişaf etmiş, şəffaf idarəetmə modelinə malik, rəqabətqabiliyyətli iqtisadiyyata sahib müasir dövlət kimi mövqeyini daha da möhkəmləndirəcək. Prezident İlham Əliyevin müşavirədəki çıxışı göstərir ki, Azərbaycan rəqəmsal transformasiya yolunda ardıcıl və məqsədyönlü addımlar atır. “Azərbaycanın yeni rəqəmsal arxitekturası” yalnız texnoloji yeniliklər proqramı deyil, həm də dövlət idarəçiliyinin modernləşdirilməsi, vətəndaş rifahının yüksəldilməsi və milli təhlükəsizliyin möhkəmləndirilməsi istiqamətində kompleks inkişaf konsepsiyasıdır. Süni intellektin tətbiqi dövlət qurumlarında geniş vüsət almalıdır. Müasir dövrdə rəqəmsal texnologiyaların sürətli inkişafı dövlət idarəçiliyində daha çevik, şəffaf və vətəndaş yönümlü xidmətlərin göstərilməsini zəruri edir. Süni intellekt əsaslı həllər sənədlərin emalı, müraciətlərin avtomatlaşdırılmış cavablandırılması, məlumatların təhlili və qərarların qəbulunda dəqiqliyin artırılması kimi sahələrdə böyük üstünlüklər yaradır. Bu texnologiyaların tətbiqi korrupsiya risklərinin azaldılmasına, insan faktorundan qaynaqlanan səhvlərin minimuma endirilməsinə və dövlət xidmətlərinin operativliyinin artırılmasına xidmət edir. Eyni zamanda, vətəndaş məmnuniyyətinin yüksəldilməsi, resurslardan səmərəli istifadə və strateji planlaşdırmanın gücləndirilməsi baxımından da süni intellekt mühüm rol oynayır. Dövlət qurumlarında süni intellektin geniş tətbiqi rəqəmsal transformasiyanın əsas istiqamətlərindən biri kimi qiymətləndirilməli, bu sahədə hüquqi baza, kadr hazırlığı və texniki infrastruktur ardıcıl şəkildə inkişaf etdirilməlidir. Bu yanaşma daha müasir, effektiv və vətəndaşa xidmət edən dövlət idarəçiliyinin formalaşmasına mühüm töhfə verəcəkdir. Prezifent İlham Əliyev tərəfindən “Azərbaycanın yeni rəqəmsal arxitekturası” adlı vahid fəaliyyət planına həsr olunmuş müşavirədə səsləndirilən fikirlər ölkəmizin gələcək inkişaf istiqamətlərini aydın şəkildə ortaya qoyur. Dövlət başçısının vurğuladığı kimi, Azərbaycanın bir çox üstünlükləri mövcuddur və onların sırasında strateji coğrafi mövqe xüsusi yer tutur.
Azərbaycan Şərqlə Qərbin, Şimalla Cənubun kəsişməsində yerləşərək mühüm nəqliyyat, logistika və informasiya axınlarının mərkəzinə çevrilmək potensialına malikdir. Bu coğrafi üstünlük yalnız ənənəvi ticarət yolları üçün deyil, həm də rəqəmsal infrastrukturun inkişafı baxımından böyük əhəmiyyət daşıyır. Müasir dövrdə məlumat axınları, fiber-optik xətlər, data mərkəzləri və rəqəmsal xidmətlər fiziki coğrafiya ilə sıx bağlıdır. Azərbaycan bu imkanlardan istifadə edərək regionun rəqəmsal qovşağına çevrilə bilər. Yeni rəqəmsal arxitektura konsepsiyası ölkədə dövlət xidmətlərinin tam elektronlaşdırılması, süni intellekt həllərinin tətbiqi, məlumat təhlükəsizliyinin gücləndirilməsi və rəqəmsal iqtisadiyyatın genişləndirilməsini nəzərdə tutur. Bu proseslər Azərbaycanın coğrafi mövqeyi ilə uzlaşaraq ölkəni regional innovasiya mərkəzinə çevirə bilər. Xəzər hövzəsi, Mərkəzi Asiya və Avropa bazarları arasında rəqəmsal körpü rolunu oynamaq Azərbaycan üçün real perspektivdir. Eyni zamanda, rəqəmsal transformasiya logistika və nəqliyyat sahəsində də yeni imkanlar açır. Ağıllı gömrük sistemləri, rəqəmsal ticarət platformaları və məlumat əsaslı idarəetmə mexanizmləri tranzit potensialını daha da artıracaq. Bu isə ölkənin qeyri-neft sektorunun inkişafına, yeni iş yerlərinin yaradılmasına və iqtisadi dayanıqlığın möhkəmlənməsinə xidmət edəcək. Prezident İlham Əliyevin qeyd etdiyi coğrafi üstünlük Azərbaycanın rəqəmsal gələcəyinin əsas dayaqlarından biridir. Düzgün strategiya və müasir texnologiyaların tətbiqi ilə Azərbaycan yalnız regionda deyil, daha geniş coğrafiyada rəqəmsal inkişafın aparıcı mərkəzlərindən birinə çevrilə bilər. Bu strateji baxış Azərbaycanın gələcəyini rəqəmsal innovasiyalar üzərində quraraq, ölkəni regionun texnoloji liderlərindən birinə çevirməyi hədəfləyir.