/ / Prezident İlham Əliyevin Serbiyaya səfəri: Strateji tərəfdaşlığın yeni mərhələsi və beynəlxalq əməkdaşlığa töhfə
Prezident İlham Əliyevin Serbiyaya səfəri: Strateji tərəfdaşlığın yeni mərhələsi və beynəlxalq əməkdaşlığa töhfə
Fevralın 15-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Serbiya Respublikasına rəsmi səfəri iki ölkə arasında münasibətlərin inkişafında mühüm mərhələ kimi yadda qaldı. Səfər çərçivəsində dövlət başçısının verdiyi bəyanat Azərbaycan–Serbiya əlaqələrinin hazırkı səviyyəsini, gələcək perspektivlərini və regional əməkdaşlığa verdiyi töhfələri əhatəli şəkildə əks etdirdi. Prezident İlham Əliyev çıxışında vurğuladı ki, Azərbaycan və Serbiya arasında münasibətlər qarşılıqlı hörmət, etimad və beynəlxalq hüquq prinsiplərinə əsaslanır.
Dövlət başçısı qeyd etdi ki, son illərdə iki ölkə arasında siyasi dialoq yüksək səviyyədə davam edir və bu dialoq real iqtisadi, humanitar və mədəni layihələrlə möhkəmlənir. Prezident İlham Əliyevin sözlərinə görə, Serbiya Azərbaycanın Avropada etibarlı tərəfdaşlarından biridir və bu münasibətlər təkcə ikitərəfli deyil, eyni zamanda regional sabitliyə xidmət edir.
Bəyanatda Azərbaycanla Serbiya arasında enerji sahəsində əməkdaşlıq xüsusi yer tutdu. Prezident İlham Əliyev vurğuladı ki, Azərbaycan Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində mühüm rol oynayır və Serbiya ilə bu sahədə əməkdaşlıq genişlənməkdədir. Dövlət başçısı bildirdi ki, enerji resurslarının şaxələndirilməsi Avropa üçün strateji əhəmiyyət daşıyır və Azərbaycan bu prosesdə etibarlı tərəfdaş kimi tanınır.
Prezident İlham Əliyev iqtisadi əlaqələrin inkişafına da toxunaraq qeyd etdi ki, iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsinin artırılması üçün geniş imkanlar mövcuddur. O bildirdi ki, Azərbaycan şirkətləri Serbiyada investisiya layihələrində maraqlıdır və bu istiqamətdə artıq konkret addımlar atılır. Prezident vurğuladı ki, iqtisadi əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi hər iki ölkənin milli maraqlarına cavab verir.
Bəyanatda nəqliyyat və logistika sahəsində əməkdaşlıq məsələləri də diqqət mərkəzində oldu. Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın regional nəqliyyat qovşağına çevrildiyini və Serbiya üçün də bu imkanların açıq olduğunu bildirdi. Dövlət başçısı qeyd etdi ki, Orta Dəhliz kimi beynəlxalq layihələr Avropa ilə Asiyanı birləşdirir və Serbiya bu prosesdə fəal iştirak edə bilər.
Humanitar və mədəni əlaqələr də Prezident İlham Əliyevin bəyanatında geniş yer aldı. Dövlət başçısı vurğuladı ki, Azərbaycan və Serbiya xalqları arasında dostluq münasibətləri mövcuddur və bu münasibətlərin möhkəmləndirilməsi üçün mədəniyyət, təhsil və gənclər sahəsində əməkdaşlıq davam etdirilməlidir. Prezident qeyd etdi ki, xalqlar arasında əlaqələr dövlətlərarası münasibətlərin ən möhkəm təməlidir.
Prezident İlham Əliyev beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlığa da toxunaraq Serbiyanın Azərbaycanın beynəlxalq hüquqa əsaslanan mövqeyini dəstəklədiyini yüksək qiymətləndirdi. O bildirdi ki, ölkələrimizin ərazi bütövlüyü və suverenliyi məsələsində qarşılıqlı dəstək mühüm prinsipdir. Dövlət başçısı qeyd etdi ki, bu yanaşma beynəlxalq münasibətlər sistemində ədalətin və sabitliyin təmin olunmasına xidmət edir.
Bəyanatda regional təhlükəsizlik məsələləri də öz əksini tapdı. Prezident İlham Əliyev vurğuladı ki, Cənubi Qafqazda və Balkanlarda sülh və sabitliyin qorunması bütün Avropa üçün vacibdir. O bildirdi ki, Azərbaycan sülh təşəbbüslərini dəstəkləyir və münaqişələrin beynəlxalq hüquq çərçivəsində həllinin tərəfdarıdır.
Prezident İlham Əliyev çıxışında Azərbaycanın postmünaqişə dövründə həyata keçirdiyi bərpa və quruculuq işlərindən də danışdı. O qeyd etdi ki, bu təcrübə digər ölkələr üçün də maraqlı ola bilər və Azərbaycan bu sahədə öz bilik və təcrübəsini bölüşməyə hazırdır. Dövlət başçısı bildirdi ki, dayanıqlı inkişaf və uzunmüddətli sülh yalnız iqtisadi və sosial inkişafla mümkündür.
Səfər zamanı Serbiya rəhbərliyi ilə keçirilən görüşlərin yüksək səviyyədə keçdiyini bildirən Prezident İlham Əliyev qeyd etdi ki, əldə olunan razılaşmalar münasibətlərin daha da dərinləşməsinə xidmət edəcək. O vurğuladı ki, imzalanan sənədlər və əldə edilən razılaşmalar əməkdaşlığın institusional əsaslarını gücləndirir.
Prezident İlham Əliyevin Serbiyaya səfəri zamanı verdiyi bəyanat göstərdi ki, Azərbaycan öz xarici siyasətində balanslı və praqmatik xətt yürüdür. Dövlət başçısı bir daha nümayiş etdirdi ki, Azərbaycan Avropa ilə əməkdaşlığa xüsusi önəm verir və bu əməkdaşlıq qarşılıqlı fayda prinsipinə əsaslanır.
Nəticə etibarilə, Prezident İlham Əliyevin fevralın 15-də Serbiya Respublikasına səfəri və səfər zamanı verdiyi bəyanat Azərbaycan–Serbiya münasibətlərinin strateji xarakter daşıdığını bir daha təsdiqlədi. Bu səfər iki ölkə arasında siyasi, iqtisadi və humanitar əlaqələrin yeni mərhələyə qədəm qoyduğunu göstərdi və gələcək əməkdaşlıq üçün möhkəm zəmin yaratdı.