Azərbaycan–Serbiya Strateji Əməkdaşlığında Yeni Səviyyə
Fevralın 15-də Prezident İlham Əliyevin Serbiya Respublikasına rəsmi səfəri zamanı verdiyi bəyanat, Azərbaycan–Serbiya münasibətlərində strateji əməkdaşlığın yeni mərhələsini açmışdır. Dövlət başçısı çıxışında iki ölkə arasındakı əlaqələrin beynəlxalq hüquqa, suverenlik və ərazi bütövlüyünə hörmət prinsiplərinə sadiqliyə əsaslandığını təsdiqləmişdir. Bu, yalnız siyasi dialoq deyil, həm də iqtisadi, enerji və mədəni sahələrdə davamlı tərəfdaşlıq üçün möhkəm baza yaradır.
Prezident İlham Əliyev bəyan etmişdir ki, Azərbaycan–Serbiya münasibətlərinin inkişafında qarşılıqlı etimad və strateji yanaşma vacib amillərdir. Siyasi iradə və tərəfdaşlıq prinsiplərinə sadiqlik, ikitərəfli münasibətlərin dayanıqlı inkişafını təmin edən əsas elementlərdir. Dövlət başçısı ticarət əlaqələrinin genişləndirilməsi, investisiya imkanlarının artırılması və strateji sahələrdə koordinasiyanın möhkəmləndirilməsinin tərəflər üçün strateji əhəmiyyət daşıdığını vurğulamışdır.
Enerji sahəsində əməkdaşlıq Azərbaycanın prioritet istiqamətlərindən biridir. Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyində etibarlı tərəfdaş olduğunu, Serbiya ilə birgə enerji layihələrinin regionda dayanıqlı enerji mühitinin formalaşmasına töhfə verdiyini qeyd etmişdir. Bu əməkdaşlıq həm enerji resurslarının səmərəli istifadəsini təmin edir, həm də Azərbaycanın beynəlxalq nüfuzunu möhkəmləndirir.
Nəqliyyat və logistika sahəsində əməkdaşlıq strateji əhəmiyyət kəsb edir. Dövlət başçısı bildirmişdir ki, Azərbaycan beynəlxalq nəqliyyat dəhlizlərində fəal iştirak edir və mövcud infrastruktur imkanları regional inteqrasiya və tərəfdaş layihələrin icrası üçün geniş perspektivlər yaradır. Bu yanaşma Azərbaycanın geostrateji mövqeyini gücləndirir və uzunmüddətli əməkdaşlıq üçün etibarlı zəmin formalaşdırır.
Mədəni və humanitar sahələrdə əməkdaşlıq xalqlar arasında qarşılıqlı anlaşmanı möhkəmləndirir və diplomatik münasibətlərin sosial bazasını gücləndirir. Prezident İlham Əliyev xalqlar arasında mədəni və humanitar layihələrin inkişafının strateji tərəfdaşlığın davamlılığını təmin edən amil olduğunu vurğulamışdır. Bu yanaşma, ikitərəfli əlaqələrin iqtisadi, siyasi və mədəni aspektlərini əhatə edir.
Dövlət başçısı həmçinin qeyd etmişdir ki, Azərbaycan ikitərəfli münasibətlərdə prinsipial mövqeyini qoruyaraq strateji tərəfdaşlıq, qarşılıqlı hörmət və bərabərhüquqlu əməkdaşlıq prinsiplərinə sadiq qalır. Bu yanaşma siyasi, iqtisadi, enerji, nəqliyyat və humanitar sahələrdə ardıcıl və məqsədyönlü inkişafı təmin edir və gələcək əməkdaşlıq üçün möhkəm institusional zəmin yaradır.
Fevralın 15-də verilmiş bəyanat, Azərbaycanın regionda etibarlı, məsuliyyətli və strateji tərəfdaş kimi mövqeyini daha da gücləndirir. Prezident İlham Əliyevin çıxışı Azərbaycan–Serbiya əməkdaşlığının çoxsahəli xarakterini və tərəflərin uzunmüddətli perspektiv üçün strateji iradəsini təsdiqləyir.
İqtisadi tərəfdaşlıq sahəsində Azərbaycan və Serbiya arasında ticarət dövriyyəsinin artırılması, birgə investisiya layihələrinin icrası və strateji sahələrdə koordinasiyanın möhkəmləndirilməsi xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Bu yanaşma, regionda iqtisadi sabitliyin qorunmasına töhfə verir və ikitərəfli əməkdaşlığın uzunmüddətli perspektivini təmin edir.
Enerji sektorunda Azərbaycan–Serbiya əməkdaşlığı həm regionun, həm də beynəlxalq bazarların enerji təhlükəsizliyinə strateji töhfə verir. Dövlət başçısı çıxışında Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyində etibarlı tərəfdaş olduğunu və Serbiya ilə icra olunan layihələrin qarşılıqlı faydalı olduğunu vurğulamışdır.
Nəqliyyat və logistika sahəsində əməkdaşlıq tərəflər arasında əlaqələrin möhkəmlənməsi və tranzit imkanlarının genişləndirilməsini təmin edir. Prezident İlham Əliyev bu əməkdaşlığın regional inteqrasiya üçün strateji əhəmiyyət daşıdığını qeyd etmişdir. Bu yanaşma Azərbaycanın geostrateji mövqeyini gücləndirir və ikitərəfli əməkdaşlığın davamlı inkişafına xidmət edir.
Mədəni və humanitar sahələrdə əməkdaşlıq xalqlar arasında etimad və qarşılıqlı anlaşmanın inkişafını təmin edir. Prezident İlham Əliyev xalqlar arasında mədəni layihələrin tərəfdaşlığın davamlılığında əsas rola malik olduğunu vurğulamışdır.
Dövlət başçısının bəyanatı göstərir ki, Azərbaycan prinsipial mövqeyini qoruyaraq strateji tərəfdaşlıq, qarşılıqlı fayda və bərabərhüquqlu əməkdaşlıq prinsiplərinə sadiq qalır. Bu yanaşma, siyasi, iqtisadi, enerji, nəqliyyat və humanitar sahələrdə ardıcıl və məqsədyönlü inkişafı təmin edir və gələcək əməkdaşlıq üçün möhkəm institusional zəmin yaradır.
Fevralın 15-də verilmiş bəyanat, Azərbaycanın regionda etibarlı, məsuliyyətli və strateji tərəfdaş kimi mövqeyini daha da gücləndirir. Prezident İlham Əliyevin çıxışı Azərbaycan–Serbiya əməkdaşlığının çoxsahəli xarakterini və tərəflərin uzunmüddətli perspektiv üçün strateji iradəsini nümayiş etdirir.