BMT Baş katibi: 2026-cı il Yaxın Şərq böhranının həllini yaxınlaşdıra bilər
Yaxın Şərq üzrə sülh prosesi yol ayrıcına çatıb və 2026-cı il tərəfləri ya həll yoluna yaxınlaşdıra, ya da böhranın daha da dərinləşməsinə səbəb ola bilər.
AZƏRTAC xəbər verir ki, BMT Baş katibi Antonio Quterreş bu xəbərdarlığı Fələstin xalqının hüquqlarının həyata keçirilməsi üzrə Komitənin sessiyasının açılışında edib.
BMT rəhbərinin sözlərinə görə, Baş Assambleya tərəfindən ötən il qəbul edilmiş Nyu-York Bəyannaməsi iki dövlətli nizamlanma üzrə praktik həll təqdim edir. Lakin yerlərdəki vəziyyət həlledici olaraq qalır.
Baş katib qeyd edib ki, oktyabr ayında əldə edilən razılaşmalara baxmayaraq, Qəzzada zorakılıq davam edir. “Mən bütün tərəfləri razılaşmanı tam şəkildə yerinə yetirməyə, maksimum təmkin göstərməyə, beynəlxalq hüquqa və BMT qətnamələrinə əməl etməyə çağırıram. Həmçinin “Rəfah” keçid məntəqəsi də daxil olmaqla, tələb olunan miqyasda humanitar yardım üçün sürətli və maneəsiz çıxışa çağırıram”, - deyə Quterreş bildirib.
BMT Baş katibi humanitar fəaliyyətlərə qoyulan məhdudiyyətlərin mülki əhalinin əzablarını daha da artırdığını vurğulayıb. O, həmçinin qeyd edib ki, Fələstin ərazilərini idarə edən tanınmış bir hökumət olmadan davamlı həll yolu mümkün deyil.
A.Quterreş siyasi həllin alternativi olmadığını vurğulayıb: “Yalnız bir mümkün yol var: beynəlxalq hüquqa və müvafiq Birləşmiş Millətlər Təşkilatının qətnamələrinə uyğun olaraq iki dövlətli həll yolu”.
Baş katib çıxışının sonunda üzv dövlətləri bu məqsədə dəstək olmaq üçün qətiyyətli və razılaşdırılmış tədbirlər görməyə çağırıb.