Adı tarixdə, ruhu xalqda yaşayan qəhrəman...
Həzi Aslanovun döyüş yolu
Tarixin yaddaşında elə adlar var ki, zaman keçdikcə silinmir, əksinə, daha da ucalır. Həmin adlar xalqın qürur mənbəyinə, milli ruhun daşıyıcısına çevrilir. Azərbaycan xalqı üçün belə simalardan biri də Sovet İttifaqı Qəhrəmanı, general-mayor Həzi Aslanovdur. Onun həyat yolu sadəcə bir hərbçinin bioqrafiyası deyil - vətənə sədaqətin, iradənin və qəhrəmanlığın canlı simvoludur.
Bu gün Həzi Aslanovun 116 yaşı tamam olur. 1910-cu il fevralın 4-də Lənkəranda dünyaya gələn generalın həyat yolu çətin, amma şərəfli olub. Gənc yaşlarından hərb sənətinə bağlanan Aslanov II Dünya müharibəsi illərində sovet ordusunun ən parlaq tank komandirlərindən biri kimi tanınıb. Onun döyüş yolu Volqa sahillərindən Baltikyanı torpaqlara qədər uzanırdı və bu yolun hər addımı cəsarət, strateji düşüncə və şəxsi nümunə ilə yazılmışdı.
Müharibənin ən ağır günlərində, xüsusilə Stalinqrad döyüşlərində Həzi Aslanovun rəhbərlik etdiyi tank birləşmələri düşmənə sarsıdıcı zərbələr endirdi. O, texnikanı sadəcə silah kimi deyil, düşünülmüş manevrin, dəqiq hesabın və psixoloji üstünlüyün aləti kimi istifadə edirdi. Elə buna görə də döyüş yoldaşları onu təkcə komandir yox, arxalana biləcəkləri lider kimi qəbul edirdilər.
Həzi Aslanovun böyüklüyü yalnız hərbi istedadında deyildi. O, ön cəbhədə əsgərlə çiyin-çiyinə döyüşən, təhlükəni bölüşən, məsuliyyətdən qaçmayan bir insan idi. Deyilənlərə görə, o, ən ağır anlarda belə sakitliyini itirməz, əsgərlərinə inam aşılayardı. Çünki özü inanırdı: haqlı olan tərəf sonda qalib gəlməyə məhkumdur.
1945-ci ilin yanvarında, qələbəyə sayılı aylar qalmış, Həzi Aslanov Latviyada gedən döyüşlərdə həlak oldu. Onun ölümü cəbhədə ağır itki kimi qarşılandı. Amma fiziki olaraq aramızdan getsə də, adı və əməli yaddaşlardan silinmədi. O, sağlığında Sovet İttifaqı Qəhrəmanı adına layiq görülmüş, illər sonra isə bu ali ad ikinci dəfə – ölümündən sonra ona qaytarılmışdı. Bu fakt təkcə bir tarixi ədalətin bərpası deyil, həm də xalqın öz qəhrəmanına olan mənəvi borcunun ifadəsi idi.
Bu gün Həzi Aslanovun adı küçələrdə, məktəblərdə, hərbi hissələrdə yaşayır. Amma ən önəmlisi – o, xalqın yaddaşında yaşayır. Çünki millətlərin gücü təkcə bugünü ilə deyil, belə şəxsiyyətlərə sahib çıxması ilə ölçülür. Həzi Aslanov bizə bir həqiqəti xatırladır: Vətənə xidmət rütbə ilə deyil, ruhla ölçülür. Bu ruh səmimidirsə, onun izi tarixdən heç vaxt silinmir.