/ / Azərbaycan–ABŞ Strateji Tərəfdaşlıq Xartiyasının imzalanması regionda sülh və təhlükəsizlik üçün mühüm geosiyasi zəmin formalaşdırdı
Azərbaycan–ABŞ Strateji Tərəfdaşlıq Xartiyasının imzalanması regionda sülh və təhlükəsizlik üçün mühüm geosiyasi zəmin formalaşdırdı
13.02.2026 [15:28]
2026-cı il fevralın 10-da Bakıda keçirilən yüksək səviyyəli görüş Azərbaycan–ABŞ münasibətlərində yeni mərhələnin başlanğıcı kimi dəyərləndirilə bilər. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev ilə Amerika Birləşmiş Ştatlarının vitse-prezidenti Ceyms Devid Vens arasında baş tutan danışıqlar və mətbuata verilən birgə bəyanatlar təkcə diplomatik protokol hadisəsi deyil, həm də regional və qlobal miqyasda strateji mesajlarla zəngin siyasi hadisə oldu. Görüşün əsas nəticəsi kimi imzalanan Azərbaycan–ABŞ Strateji Tərəfdaşlıq Xartiyası iki ölkə arasında əməkdaşlığın institusional əsaslarını daha da möhkəmləndirdi. Altı ay davam edən danışıqların məhsulu olan bu sənəd siyasi dialoqun dərinləşdirilməsi, təhlükəsizlik sahəsində koordinasiyanın genişləndirilməsi, enerji əməkdaşlığının gücləndirilməsi, eləcə də texnologiya və innovasiya istiqamətlərində birgə fəaliyyət mexanizmlərinin yaradılmasını nəzərdə tutur. Bu baxımdan Xartiya sadəcə niyyət sənədi deyil, uzunmüddətli strateji kursun yol xəritəsidir. Prezident İlham Əliyev çıxışında vurğuladı ki, ABŞ ilə tərəfdaşlığın yeni mərhələyə qədəm qoyması Azərbaycanın xarici siyasətində balanslı və çoxşaxəli əməkdaşlıq modelinin davamıdır. Dövlət başçısı xüsusilə təhlükəsizlik və antiterror sahəsində birgə fəaliyyətin əhəmiyyətini qeyd edərək Azərbaycanın artıq regionda təhlükəsizlik təşəbbüslərinin fəal iştirakçısı və təminatçısı kimi çıxış etdiyini bildirdi. Bu yanaşma ölkənin yalnız geosiyasi mövqeyini deyil, həm də məsuliyyətli regional aktor kimi rolunu gücləndirir. Enerji məsələsi görüşün mərkəzi mövzularından biri oldu. Azərbaycan hazırda bir sıra Avropa və digər ölkələrin enerji təhlükəsizliyində mühüm rol oynayır. Təbii qaz ixracı və tranzit imkanları ölkəni regional enerji xəritəsində strateji aktora çevirib. ABŞ ilə əməkdaşlığın genişlənməsi bu sahədə yeni texnoloji və investisiya imkanlarının yaranmasına, eyni zamanda enerji təhlükəsizliyinin daha dayanıqlı əsaslar üzərində qurulmasına xidmət edə bilər. Enerji diplomatiyası artıq Azərbaycanın xarici siyasət alətlərindən biri kimi regional sabitliyə də töhfə verir.
Görüş zamanı regionda sülh prosesinə də xüsusi diqqət ayrıldı. Azərbaycan və Ermənistan arasında postmünaqişə dövründə formalaşan yeni reallıqlar fonunda sülh gündəliyinin irəlilədilməsi əsas prioritet kimi təqdim olundu. ABŞ tərəfi də bu prosesə dəstəyini ifadə edərək Cənubi Qafqazda sabitliyin möhkəmlənməsinin vacibliyini vurğuladı. Bu məqam onu göstərir ki, strateji tərəfdaşlıq yalnız ikitərəfli münasibətlər çərçivəsində deyil, daha geniş regional təhlükəsizlik arxitekturası baxımından da əhəmiyyət daşıyır. Eyni zamanda, nəqliyyat və infrastruktur layihələrinin genişləndirilməsi məsələsi də diqqət mərkəzində idi. Regionda yeni dəhlizlərin və marşrutların formalaşdırılması iqtisadi inteqrasiyanı gücləndirməklə yanaşı, siyasi sabitliyin iqtisadi əsaslarını möhkəmləndirir. Bu yanaşma göstərir ki, müasir mərhələdə sülh yalnız siyasi razılaşmalarla deyil, qarşılıqlı iqtisadi asılılıq və ortaq maraqlar üzərindən daha dayanıqlı şəkildə təmin oluna bilər. Vitse-prezident Ceyms Devid Vens çıxışında Azərbaycanın regional sabitlik təşəbbüslərini yüksək qiymətləndirərək iki ölkə arasında dialoqun davamlı xarakter daşıyacağını bildirdi. Onun sözlərinə görə, yeni mərhələdə əməkdaşlıq iqtisadiyyat, innovasiya, təhlükəsizlik və enerji kimi sahələrdə daha sistemli şəkildə inkişaf etdiriləcək. Fevralın 10-da Bakıda səsləndirilən mesajlar göstərdi ki, Azərbaycan beynəlxalq münasibətlər sistemində artan nüfuzunu konkret siyasi və iqtisadi mexanizmlərlə möhkəmləndirir. Strateji Tərəfdaşlıq Xartiyası isə bu prosesin hüquqi-siyasi çərçivəsini müəyyən edir.
Nəticə etibarilə, bu görüş Azərbaycan–ABŞ münasibətlərində keyfiyyət dəyişimini simvolizə edir. İkitərəfli əməkdaşlığın strateji səviyyəyə yüksəlməsi həm ölkələrin milli maraqlarına xidmət edir, həm də Cənubi Qafqazda uzunmüddətli sülh və sabitliyin möhkəmlənməsi üçün yeni imkanlar yaradır. Azərbaycan bu mərhələdə yalnız iştirakçı deyil, həm də proseslərin fəal təşəbbüskarı kimi çıxış etdiyini bir daha nümayiş etdirmiş oldu.