Strateji baxış və dövlətçilik mövqeyi
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin ABŞ-ın Vitse-prezidenti Cey D. Vensin Azərbaycana səfəri zamanı mətbuata verdiyi bəyanat müasir diplomatik münasibətlər sistemində dövlətçilik prinsipinin və milli maraqlara əsaslanan siyasətin aydın ifadəsi kimi qiymətləndirilə bilər. Bu çıxış sadəcə iki ölkə arasında münasibətlərin vəziyyətini əks etdirməklə məhdudlaşmır; o, eyni zamanda Azərbaycanın beynəlxalq sistemdə öz yerini necə gördüyünü və gələcək siyasi kursunu necə müəyyənləşdirdiyini nümayiş etdirir.
Prezident İlham Əliyevin bəyanatında əsas xətt milli maraqların qorunması ilə beynəlxalq əməkdaşlığın uzlaşdırılması idi. Dövlət başçısı açıq şəkildə vurğuladı ki, Azərbaycan heç bir geosiyasi blokun aləti deyil və müstəqil qərarvermə hüququnu prioritet hesab edir. ABŞ ilə münasibətlər də bu prinsip üzərində qurulub: qarşılıqlı hörmət, daxili işlərə qarışmamaq və bərabər tərəfdaşlıq.
Bəyanatın mühüm istiqamətlərindən biri qlobal dəyişikliklər fonunda yeni əməkdaşlıq modelinin formalaşdırılması idi. Müasir dünya artıq ənənəvi güc balansı ilə idarə olunmur; iqtisadi dayanıqlılıq, texnoloji inkişaf və enerji təhlükəsizliyi əsas prioritetlərə çevrilib. Prezident İlham Əliyev çıxışında Azərbaycanın bu yeni reallıqlara uyğun şəkildə mövqeləndiyini qeyd etdi. Bu isə o deməkdir ki, Azərbaycan–ABŞ münasibətləri klassik diplomatiyadan daha çox, strateji koordinasiya səviyyəsinə yüksəlir.
Dövlət başçısı regional proseslərə toxunaraq bildirdi ki, Cənubi Qafqazın gələcəyi qarşıdurma deyil, əməkdaşlıq üzərində qurulmalıdır. Azərbaycanın təşəbbüsü ilə bölgədə nəqliyyat xətlərinin açılması, iqtisadi əlaqələrin genişləndirilməsi və yeni kommunikasiya platformalarının yaradılması regionun geosiyasi əhəmiyyətini artırır. ABŞ ilə aparılan dialoq isə bu proseslərin beynəlxalq legitimliyini və siyasi dəstəyini gücləndirir.
Prezident İlham Əliyevin bəyanatında iqtisadi modernləşmə məsələsi xüsusi yer tutdu. Azərbaycan iqtisadiyyatının şaxələndirilməsi, qeyri-neft sektorunun inkişafı və innovativ texnologiyaların tətbiqi dövlət siyasətinin prioritet istiqamətləridir. ABŞ ilə əməkdaşlıq bu baxımdan yeni texnoloji biliklərin, investisiya imkanlarının və idarəetmə təcrübəsinin ölkəyə cəlb olunmasına şərait yarada bilər. Bu, münasibətlərin iqtisadi mahiyyətini daha dərin və sistemli edir.
Bəyanatda diqqət çəkən məqamlardan biri də siyasi dialoqun institusional əsaslarının möhkəmləndirilməsi idi. Prezident İlham Əliyev qeyd etdi ki, münasibətlərin davamlılığı üçün konkret mexanizmlər, mütəmadi məsləhətləşmələr və birgə platformalar vacibdir. Bu yanaşma münasibətləri situativ deyil, strukturlaşdırılmış formatda inkişaf etdirməyə imkan verir.
Eyni zamanda, dövlət başçısı Azərbaycanın beynəlxalq nüfuzunun artdığını xüsusi vurğuladı. Ölkəmizin beynəlxalq tədbirlərə ev sahibliyi etməsi, qlobal təşəbbüslərdə iştirakı və çoxtərəfli platformalarda fəallığı Azərbaycanın etibarlı tərəfdaş kimi qəbul olunduğunu göstərir. ABŞ-ın yüksək səviyyəli nümayəndəsinin səfəri də bu etimadın praktiki təzahürüdür.
Prezident İlham Əliyevin çıxışında siyasi məsuliyyət anlayışı xüsusi yer tuturdu. Dövlət başçısı qeyd etdi ki, güclü dövlət yalnız iqtisadi göstəricilərlə deyil, həm də siyasi iradə və prinsipial mövqe ilə ölçülür. Azərbaycan bu gün regional təşəbbüslər irəli sürən və öz sözünü deyən dövlətdir. ABŞ ilə münasibətlər də məhz bu bərabər mövqe üzərində qurulur.
Bəyanatın məntiqi göstərir ki, qarşıdakı mərhələdə əməkdaşlıq daha çox gələcək texnologiyalar, enerji transformasiyası və dayanıqlı inkişaf istiqamətlərinə yönələcək. Bu isə münasibətlərin yalnız bugünkü deyil, uzunmüddətli strateji xarakter daşıdığını təsdiqləyir.
Ümumilikdə, Prezident İlham Əliyevin mətbuata verdiyi bəyanat Azərbaycan dövlətinin müasir beynəlxalq münasibətlər sistemində möhkəm və prinsipial mövqeyini bir daha nümayiş etdirdi. ABŞ-ın Vitse-prezidentinin səfəri isə iki ölkə arasında dialoqun yeni mərhələyə daxil olduğunu göstərir. Bu mərhələ qarşılıqlı maraqların qorunduğu, siyasi etimadın gücləndiyi və strateji perspektivlərin genişləndiyi bir dövr kimi qiymətləndirilə bilər.
Beləliklə, bu səfər və səsləndirilən mövqelər Azərbaycan–ABŞ münasibətlərinin keyfiyyətcə yenilənməsinin, dövlətçilik maraqlarının qorunmasının və beynəlxalq əməkdaşlığın daha balanslı formatda inkişafının göstəricisidir.