Konstitusiyadan Güc Alan Humanizm: Suveren Azərbaycan və Amnistiya Siyasəti
Azərbaycan Respublikasında “Konstitusiya və Suverenlik İli” çərçivəsində həyata keçirilən siyasi və hüquqi təşəbbüslər dövlətçilik fəlsəfəsinin dərin məzmununu ortaya qoyur. Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə irəli sürülmüş amnistiya aktı bu fəlsəfənin real təzahürü kimi çıxış edir. Sözügedən qərar suverenlik anlayışının yalnız ərazi bütövlüyü ilə deyil, insan amilinə verilən yüksək dəyər ilə ölçüldüyünü bir daha təsdiqləyir.
Müasir dövrdə güclü dövlət modeli sosial ədalətə əsaslanan idarəetmə ilə səciyyələnir. Azərbaycan dövləti Konstitusiyanın müddəalarına uyğun olaraq vətəndaşların hüquq və azadlıqlarının qorunmasını prioritet istiqamət kimi müəyyən etmişdir. Amnistiya aktı da bu yanaşmanın tərkib hissəsi olaraq cəzanın məqsədinin yalnız cəzalandırma deyil, islah və yenidən cəmiyyətə qazandırma olduğunu ön plana çıxarır.
Xüsusilə Vətən müharibəsi və antiterror əməliyyatları kontekstində amnistiya təşəbbüsünün xüsusi mənəvi yükü vardır. Dövlət öz suverenliyini qoruyan, təhlükəsizliyi naminə mübarizə aparan vətəndaşlarına və onların ailə üzvlərinə diqqət və qayğı göstərməklə milli həmrəyliyin gücləndirilməsinə xidmət edir. Bu, dövlət-vətəndaş münasibətlərinin qarşılıqlı etimada əsaslandığını göstərən mühüm amildir.
Amnistiya aktının minlərlə insanın taleyində müsbət dəyişiklik yaratması sosial sabitliyin möhkəmlənməsinə ciddi töhfə verir. Azadlığa buraxılan və ya cəzası yüngülləşdirilən şəxslərin cəmiyyətə reinteqrasiyası yeni sosial münasibətlərin formalaşmasına şərait yaradır. Bu isə uzunmüddətli perspektivdə cinayətkarlığın azalmasına və ictimai təhlükəsizliyin güclənməsinə səbəb olur.
Prezident İlham Əliyevin indiyədək çoxsaylı əfv və amnistiya təşəbbüsləri irəli sürməsi dövlət siyasətində humanizmin sistemli xarakter daşıdığını nümayiş etdirir. Bu addımlar təsdiqləyir ki, Azərbaycan dövləti gücünü yalnız inzibati mexanizmlərdə deyil, mənəvi üstünlüklərində də görür. Sosial ədalət və humanizm dövlət idarəçiliyinin əsas sütunlarından birinə çevrilmişdir.
“Konstitusiya və Suverenlik İli”nin ideoloji mahiyyəti də məhz bu yanaşmada əks olunur. Suverenlik xalqın iradəsinə söykənən, Konstitusiya ilə tənzimlənən və insan hüquqlarına hörmət edən idarəetmə modelidir. Amnistiya aktı bu modelin canlı nümunəsi kimi cəmiyyətin bütün təbəqələrinə ümid və inam aşılayır.
Nəticə olaraq, Prezident İlham Əliyevin amnistiya təşəbbüsü sosial ədalət, humanizm və hüquqi dövlət prinsiplərinin sintezidir. Bu siyasət ictimai sabitliyi möhkəmləndirir, vətəndaşların dövlətə olan inamını artırır və Azərbaycanın suveren, güclü və ədalətli dövlət kimi inkişafını təmin edir.