Azərbaycanın Rəqəmsal Arxitekturasında Yeni Strateji Prioritetlər
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev 11 fevral 2026‑cı il tarixində keçirilmiş “Azərbaycanın yeni rəqəmsal arxitekturası” adlı vahid fəaliyyət planına həsr olunmuş müşavirədə çıxış etmişdir. Dövlət başçısı çıxışında ölkəmizin rəqəmsal transformasiyasına dair strateji baxışlarını təqdim etmiş, bu sahədə vahid sistemin yaradılmasının dövlət idarəçiliyi, iqtisadiyyat və ictimai xidmətlərdə aparıcı rol oynayacağını vurğulamışdır.
Prezident İlham Əliyev bəyan etmişdir ki, vahid rəqəmsal arxitektura məlumat mübadiləsinin vahid standartları, elektron xidmətlərin mərkəzləşdirilmiş idarə olunması və təhlükəsizlik sistemlərinin vahid çərçivədə təşkili prinsiplərinə əsaslanacaqdır. Dövlət başçısı qeyd etmişdir ki, bu yanaşma yalnız idarəetmənin səmərəliliyini artırmaqla kifayətlənməyəcək, həm də dövlətin fəaliyyətində şəffaflığı təmin edəcəkdir.
Prezident İlham Əliyev diqqətə çatdırmışdır ki, vahid fəaliyyət planı çərçivəsində dövlət xidmətləri portalı (myGov) təkmilləşdiriləcək və vətəndaşların elektron xidmətlərə çıxışı daha sürətli və əlçatan olacaqdır. Dövlət başçısı vurğulamışdır ki, bu təşəbbüs vətəndaş-dövlət qarşılıqlı əlaqələrini sadələşdirəcək və vətəndaş məmnunluğunu əhəmiyyətli dərəcədə yüksəldəcəkdir.
Prezident İlham Əliyev həmçinin informasiya təhlükəsizliyi məsələsinə toxunmuş, dövlət başçısı bəyan etmişdir ki, məlumat bazalarının qorunması, kibertəhlükəsizlik sistemlərinin gücləndirilməsi və elektron xidmətlərin müdafiəsi müasir beynəlxalq standartlara uyğun həyata keçiriləcəkdir. Dövlət başçısı vurğulamışdır ki, bu tədbirlər Azərbaycanın rəqəmsal infrastrukturunun davamlılığını təmin edəcəkdir.
Prezident İlham Əliyev çıxışında təhsil sahəsinin rəqəmsallaşdırılması istiqamətinə diqqət yetirmişdir. Dövlət başçısı qeyd etmişdir ki, təhsil müəssisələrində rəqəmsal texnologiyaların tətbiqi müəllim və tələbələr üçün təhsil prosesini daha əlçatan və keyfiyyətli edəcək, distant təhsil imkanlarını genişləndirəcəkdir. Dövlət başçısı vurğulamışdır ki, bu yanaşma Azərbaycan gənclərinin rəqəmsal bacarıqlarının inkişafına ciddi töhfə verəcəkdir.
Prezident İlham Əliyev həmçinin səhiyyə sahəsinin rəqəmsallaşdırılmasını xüsusi önəmli hesab etmişdir. Dövlət başçısı bəyan etmişdir ki, elektron səhiyyə informasiya sistemlərinin tətbiqi, tibbi məlumatların rəqəmsal idarə olunması və telemeditsina xidmətləri vətəndaşların sağlamlıq xidmətlərinə çıxışını sürətləndirəcəkdir. Prezident vurğulamışdır ki, bu təşəbbüs səhiyyə xidmətlərinin keyfiyyətini yüksəltməklə yanaşı, idarəetmədə şəffaflıq və dəqiqliyi də təmin edəcəkdir.
Dövlət başçısı çıxışında iqtisadi sahədə rəqəmsal transformasiyanın əhəmiyyətini qeyd etmiş, bəyan etmişdir ki, vahid rəqəmsal arxitekturanın tətbiqi iqtisadiyyatın rəqabət qabiliyyətini artıracaq, kiçik və orta sahibkarlığın inkişafına dəstək verəcək və Azərbaycanın beynəlxalq bazarlardakı mövqeyini gücləndirəcəkdir. Prezident İlham Əliyev əlavə etmişdir ki, bu proses iqtisadi artım tempini sürətləndirəcək və innovativ müəssisələrin fəaliyyətini genişləndirəcəkdir.
Prezident İlham Əliyev həmçinin bildirmişdir ki, vahid rəqəmsal arxitektura çərçivəsində dövlət və özəl sektor arasında əməkdaşlıq yüksək səviyyədə təmin olunacaqdır. Dövlət başçısı vurğulamışdır ki, əlaqələndirilmiş layihələr reformaların səmərəliliyini artıracaq və texnoloji inkişafın sürətlənməsinə xidmət edəcəkdir.
Prezident İlham Əliyev müşavirədə qeyd etmişdir ki, kadr hazırlığı və peşəkar təlim proqramları bu strateji planın mühüm hissəsini təşkil edir. Dövlət başçısı vurğulamışdır ki, bu tədbirlər Azərbaycanın informasiya cəmiyyətinə keçidini sürətləndirəcək və həm dövlət, həm də özəl sektorda rəqəmsal bacarıqların inkişafına töhfə verəcəkdir.
Prezident İlham Əliyev çıxışını yekunlaşdırarkən bəyan etmişdir ki, “Azərbaycanın yeni rəqəmsal arxitekturası” vahid fəaliyyət planı texnopark infrastrukturu, süni intellekt sahəsində inkişaf və böyük verilənlərin idarə olunması üzrə əsaslı tədbirləri əhatə edir və bütün fəaliyyətlərin icrası dövlətin strateji inkişaf planı ilə uzlaşdırılmışdır.
Nəticə olaraq, Prezident İlham Əliyevin müşavirədə verdiyi bəyanat Azərbaycanın rəqəmsal transformasiyasının vahid, koordinasiyalı və şəffaf şəkildə həyata keçirilməsi üçün institusional və hüquqi əsas yaratmışdır. Bu plan dövlət idarəçiliyini müasir texnologiyalara uyğunlaşdırmaqla yanaşı, xidmət keyfiyyətini yüksəltmək və Azərbaycanın rəqəmsal iqtisadi potensialını maksimum səviyyədə reallaşdırmaq məqsədini daşıyır.