Heydər Əliyev
yeni azerbaycan logo

Ana səhifə / Xəbər lenti / Cenab Prezident Türk Dünyasının Güçlenmesine Büyük Önem Vermektedir

Cenab Prezident Türk Dünyasının Güçlenmesine Büyük Önem Vermektedir

24.12.2022 [12:27]

Hulusi KILIÇ – Türkiyənin Azərbaycandakı sabiq səfiri, “İMZA” Sosial İnkişafa Dəstək İctimai Birliyinin Türkiyə təmsilçisi. Özel olarak BAYRAQDAR MEDİAi üçün

BAYRAQDAR MEDİA – Muzaffer Ali Başkomutan, kahraman ve yiğit Prezident Cenab İlham Aliyev’in ad gününü yürekten tebrik eder, möhkem cansağlığı, uzun ömür ve xoşbextlik arzu edirem.

Cenab Prezident İkinci Qarabağ savaşında kazandığı tarihi uğurla başta Can Azerbaycan ve Türkiye halkları olmak üzere Türk milletinin üreğinde ve yaddaşında hiçbir zaman silinmeyecek bir yer aldı.

Üstün liderlik ve komutanlığı sayesinde 30 yıldır işgal altındaki Qarabağ’ı 44 gün gibi kısa sürede hılas etti. Halkın yakın desteği ve kahraman ordusunun gösterdiği tarihi uğurla can Azerbaycan’ı dikkat merkezine çevirdi. Ali Başkomutan Cenab Prezident savaştan sonra orduya daha da güçlenmesi için modern silahlar aldığı gibi komando birlikleri oluşturuldu. Türk ordusu modelinde modern bir ordu kurulması için her türlü imkanı sağladı ve Can Azerbaycan ordusunu bölgenin en güçlü ordusu haline getirdi.

Bir taraftan ülkenin iktisadi gücünü artırırken aynı zamanda siyasi gücünü takdire şayan bir seviyeye yükselti. Batı dünyası Cenab Prezidentin güçlü ve saygın bir lider olduğunu kabul etti.

İ.Aliyev Azerbaycan ile Ermenistan arasında kalıcı bir barış sağlanmasına yönelik yürütülen müzakerelerde savaşı kazanmış bir lider olarak taleplerini kabul ettiren bir lider olduğunu gösterdi.

Ayrıca Ermenistan’a yaptığı çağrılarla barıştan yana, geleceği kurgulayan, hoşgörülü ve insani değerleri yüksek biri olduğunu kanıtladı.

Cenab Prezident Türk dünyasının gelişip güçlenmesine büyük önem vermektedir. Bu bağlamda başta Türkiye olmak üzere tüm Türk devletleri ile yakın ilişkiler kurmaya büyük önem vermektedir. Cenab Prezident Türk Devletleri’ne yaptığı ziyaretlerle Türk birliğinin oluşmasına verdiği önemi açık bir şekilde göstermiştir.

Cenab Prezidentin Semerkand Zirvesindeki konuşması Azerbaycan dışında yaşayan Azerbaycanlıları yüreklendirmiş, onlar için büyük güç ve umut kaynağı olmuştur. Ali Başkomutanın bu konuşması başta İran’da yaşayan Azerbaycanlılar olmak üzere Azerbaycan dışında yaşayan Azerbaycan Türkleri için bir milat olmuştur.

Çok hörmetli Prezidentim, doğum gününüzü kutlar, Allah’tan size sağlıklı uzun ömürler dilerim. Siz Azerbaycan Türkleri için bir güneşsiniz.

Paylaş:
Baxılıb: 109 dəfə

Xəbər lenti

Hamısına bax

İqtisadiyyat

Xəbər lenti

Siyasət

Siyasət

Xəbər lenti

Xəbər lenti

Xəbər lenti

Siyasət

Yeni detallar...

08 Fevral 10:14

İqtisadiyyat

Xəbər lenti

Xəbər lenti

Analitik

Arxiv
B Be Ça Ç Ca C Ş
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28