Süni intellekt əsrində Azərbaycan: yeni idarəetmə modeli
Rəqəmsal texnologiyalar XXI əsrdə dövlətlərin inkişaf səviyyəsini müəyyən edən əsas amillərdən birinə çevrilib. Süni intellektin geniş tətbiqi, data mərkəzlərinin qurulması və idarəetmə proseslərinin rəqəmsallaşdırılması artıq alternativ yox, zərurət kimi qəbul olunur. Bu reallıq Azərbaycan Respublikasının inkişaf strategiyasında da öz əksini tapır.
Bu istiqamətdə əsas mesajlar Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin sədrliyi ilə keçirilən və “Azərbaycanın yeni rəqəmsal arxitekturası”na həsr olunmuş müşavirədə səsləndirilib. Müşavirədə qeyd edilib ki, texnoloji yeniliklərə əsaslanan idarəetmə modeli ölkənin uzunmüddətli dayanıqlı inkişafını təmin edən başlıca faktorlardandır. Rəqəmsal həllərin tətbiqi dövlət idarəçiliyində operativliyi və şəffaflığı artırır. Elektron xidmətlərin genişlənməsi və vahid məlumat sistemlərinin formalaşdırılması həm vətəndaş məmnuniyyətini yüksəldir, həm də qərarların daha dəqiq və sürətli qəbuluna şərait yaradır. Azərbaycan bu sahədə atdığı addımlarla müasir rəqəmsal dövlət modelinə doğru irəliləyir. Yeni rəqəmsal arxitekturanın mühüm elementlərindən biri də data mərkəzlərinin yaradılmasıdır. Məlumatların ölkə daxilində emalı və saxlanılması informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunmasında xüsusi rol oynayır. Bu mərkəzlər eyni zamanda süni intellekt texnologiyalarının və böyük verilənlərin analizi üçün texniki baza funksiyasını yerinə yetirir. Süni intellektin tətbiqi iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində məhsuldarlığın artmasına və resurslardan daha səmərəli istifadəyə imkan yaradır. Azərbaycan üçün bu texnologiyalar innovasiyaya əsaslanan iqtisadi modelin formalaşmasında mühüm vasitə hesab olunur. Enerji, kənd təsərrüfatı və sənaye sahələrində ağıllı sistemlərin tətbiqi iqtisadi inkişafın keyfiyyət mərhələsinə keçidi sürətləndirə bilər. Prezident İlham Əliyevin sədrliyi ilə keçirilən müşavirədə səsləndirilən fikirlər Azərbaycanın rəqəmsal transformasiya yolunda ardıcıl və düşünülmüş siyasət apardığını göstərir. Süni intellekt, data mərkəzləri və rəqəmsallaşma islahatları ölkənin gələcək inkişafını müəyyən edən əsas istiqamətlər kimi çıxış edir.
Bu yanaşma Azərbaycanın regional və qlobal miqyasda rəqabət qabiliyyətini artıran müasir dövlət modelinin formalaşmasına xidmət edir.